معرفی رخت گشاد اوز در نشست استاندارد سازی پوشاک ایرانی

نخستین نشست ملی تخصصی با محتوای استاندارد سازی پوشاک اقوام ایرانی با حضور مسئولان کشوری، استانی و هنرمندان اوز در تالار حافظ شیراز برگزار شد.

به گزارش پسین اوز و به نقل از دبیرکارگروه مد و لباس شهرستان اوز، در روزهای ۱۷و ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری استان فارس میزبان اقوام مختلف از سراسر کشور در شهر شیراز بود.

فاطمه رضایی گفت: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در این نشست خواستار تسهیل راه اندازی خانه انجمن طراحان مد و لباس شد.

حمیدرضا قانعی افزود: توجه به ظرفیت های ویژه استان فارس در حوزه مد و لباس باعث تقویت هویت ایرانی خواهد شد.

زهرا یقطین مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری فارس، لباس ایرانی را نماد هویت ایرانی دانست و گفت: پشتوانه هر لباس ایرانی آداب و روسوم و فرهنگ آن قوم محسوب می شود.

محمدحسین آشتیانی معاون آموزشی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور اظهار داشت: لباس زبان گویای فرهنگ یک جامعه و راز ماندگاری آن شناخت ملزومات و خلاقیت زائی است.

وی در پایان گفت: استان فارس می تواند قطب مد و لباس کشور شود.

از شهرستان اوز فاطمه رضائی دبیر کارگروه مد و لباس، پگاه جوکار کارشناس طراحی لباس به معرفی لباس شهرستان اوز «رخت گشاد» پرداختند.

گفتنی است که شهرستان اوز در سال ۱۳۹۷ برای نخستین بار در کشور میزبان جشنواره طرح، رنگ، لباس در حمایت از تولیدات داخلی بود. خروجی این جشنواره رونق پوشش بومی محلی با تلفیق سنت و مدرنیته و ساماندهی هنر خوس بافی شد. در نتیجه در سال ۱۴۰۰ عنوان فرهنگی شهر خلاق مد و لباس کشوری به اوز داده شد.


2 دیدگاه

 1. شهروند فیشور

  لباس فیشوری
  لباس اطلسی فیشوری
  لباس سنتی فیشوری
  توسط خانم ایران امانی دوخته میشه سالیان سال
  و
  قرار توسط خانم فاطمه گل حقیقت ثبت بشه
  آن شا الله

 2. ای زنده باد خانم فاطمه گل حقیقت و ایران امانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد