۱۴ تیر روز قلم مبارک باد

می گویند سال ها پیش در ایران باستان یکی از جشن های مهم پاسداشت قلم بوده است.

به گزارش تبیان، جشن تیرگان(سیزدهم تیرماه) بسیار باشکوه برگزار می شده است. در این روز هوشنگ پادشاه پیشدادی ایران، نویسندگان و کاتبان را گرامی می داشت. ابوریحان بیرونی دانشمند ایرانی نیز سیزدهم تیرماه را روز ستاره عطارد نامیده و نوشته است چون عطارد (تیر) کاتب ستارگان است پس سیزدهم تیرماه را روز نویسنده نامیده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل انجمن قلم ایران روز چهاردهم تیرماه را روز قلم نامگذاری کرد. پایگاه خبری، اجتماعی و نشریه پسین اوز روز قلم را گرامی داشته و به نویسندگان و اهل قلم شهرستان اوز تبریک می گوید.

شهر اوز مرکز شهرستان کهن اوز استان فارس با بیش از ۲۰ هزار نفر جمعیت و ۹۸۶ متر ارتفاع از سطح دریا با داشتن عناوین شهر دوستدار کودک و شهر خلاق در کتاب و کتابخوانی در کشور جمهوری اسلامی و نشریات مکتوب پسین، پیام و با پیام دانش و نویسندگان بزرگ چون مرحومان تائب اوزی، مولوی، محمدهادی کرامتی، محمدامین کرامتی، محمدشریف کمالی و بیش از ۵۰ نفر نویسنده و اهل قلم و کتاب با داشتن انجمن مستقل خوشنویسان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و چهار دانشگاه و غیره در استان فارس به عنوان شهر فرهنگی و اهل قلم معروف و مشهور است.

پسین اوز


4 دیدگاه

 1. شهروند. با. انصاف. اوز

  من فکر می کنم در مورد فرهنگی بودن وکتاب خوانی مردم مقداری بزرگ نمایی میشود اصولاً بیشتر شهرهای ازجمله گراش ولار وخنج هم افراد و شخصیت های فرهنگی دارند اما این قضیه زیاد بزرگ نمایی نمیشود. نیاید افراد با دانش و فرهیخته شهر اوز به آن چیزی که واقعا وجود ندارد دامن بزنند این دانشگاهها و عناوین کتاب وسهر دوستدار کودک و……خوب. است. اما واقعیت فرهنگ وفرهنگی بودن. دارای نشان وعلابمی است که باید درکل روابط اجتماعی مردم نشان. دهد که فعلا جو شهر. اوز. با دیگر. مناطق. تفاوتی. ندارد لطفاً کوشش کنیم که به افکار پوپو لیستی فرهنگی. دچار نشویم که بیشتر. از این ها از قافله توسعه وپیشرفت. در منطقه. عقب.نمانبم

 2. دلسوز. زادگاهم. اوز تذکر به. رسانه ها

  روز قلم مبارک باد. اما خدمت رسانه ها گلایه دارم که دراوز رسانه رسانه ها بسیار محافظه کار. هستند ورضایت مسولین بر خواسته ها ومطالبات مردم. ارجعیت می دهند ودرمقابل درخواسته ها وکمبودهای شهر پیگیری جدی نمی کنند تا جاییکه همه شهرستان های. تازه تاسیس دارای. ادارات. شدند. به غیر. از. اوز که هنوز. اداراتی که دربیرم. وبنارویه موجودند در مرکز شهرستان ما وجود. ندارد. ومردم. سرگردان. لار وگراش.هستند بیشتر مطالب رسانه های اوز حول وحوش. کمکهای مردم وخبرهای معمولی فرهنگی. دور میزند. وار مطرح کردن. مسایل چالشی کنار میکشند.

 3. درود بر استادان عزیز جناب آقای حاج احمد خضری و حاج عبدالعزیز خضری ، سپاس و قدردانی از تلاش های چندین ساله شما بزرگوران در پاسداشت از قلم و روشنگری در جامعه .
  روز قلم بر شما خجسته ، موفقیت و سربلندی تان را از خداوند منان خواستارین

 4. ابراهیم نجم الدینی

  روز قلم بر قلم بدستان منصف و صاحبان قلم که در راه خدمت به جامعه خود می نگارند شاد باش می گویم
  با احترام ابراهیم نجم الدینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد